مهاجرت به نیوزیلند

اقامت استرالیا

مهاجرت  استرالیا

ارزیابی آنلاین

آب و هوا
اطلاعات عمومی

 

پایتخت: Wellington) ولینگتون  )


جمعیت: 4.7 میلیون نفر

 

موقعیت جغرافیایی: نيوزيلند با وسعتی معادل 268،680 کیلومتر مربع  ، در اقيانوس آرام جنوبی و در حدود 2200 كيلومتری شرق استراليا واقع شده است . اين كشور شامل دو جزيره اصلی است كه فقط شمال ( يا جزيره شمالی ) و جنوب ( يا جزيره جنوبی ) ناميده می شوند و از نظر جغرافيايی ، پوشش گياهی و خصوصيات ، با يكديگر بسيار متفاوتند.

نيوزيلند سرزمينی كوهستانی است و حدود سه چهارم اين سرزمين بيش از 200 متر از سطح دريا ارتفاع دارد و بيش از نيمی از آن دارای پوشش جنگلی است . بلندترين قله ، كوه كوك در آلپ جنوبی (3764 متر ) در جزيره جنوبی قرار دارد و جنگل های بارانی و مرطوب ، ساحل غربی را از مرغزارهای خشك ساحل شرقی جدا می كنند .

نيوزيلند يكی از زيباترين و بكرترين كشورهای جهان است و حدود 30 درصد از مساحت آن از مناطق حفاظت شده تشكيل شده است . اين كشور بخاطر منابع طبيعی از جمله آتشفشان ها ، آبفشان ها ، يخچال ها ، درياچه ها ، رودخانه ها و پوشش گياهی فراوان، مورد توجه است . بخصوص جزيره جنوبی كه مناظر كوهستانی دست نخورده بسيار و صنعت اسكی پررونقی در فصل زمستان دارد.

10 شهر پر جمعیت نیوزیلند عبارتند از :

 

Auckland

Christchurch

Wellington

Hamilton Urban Area

Napier-Hastings Urban Area

Tauranga

Dunedin

Palmerston North

Nelson

Rotorua

 

شهر ولینگتون پایتخت و سومین شهر پرجمعیت نیوزیلند است.

آب و هوا : اكثر مناطق نيوزيلند آب وهوای اقيانوسی معتدل دارد ( بجز منطقه دورافتاده شمالی كه آب و هوای نيمه استوايی دارد) و چهار فصل با هم متمايز و بر خلاف فصول نيمكره شمالی هستند. تابستان دركشور گرم است و گاهی اوقات در ماه دسامبر يا ژانويه موجی از گرما كشور را فرا می گيرد.
زمستان ها معمولا سرد است و گاهی در طول روز در ساحل شرقی دما بسيار پايين تر از صفر درجه می رود و بارش برف در شهر كريستچرچ  (در جزيره جنوبی ) نامتعارف نيست. بخش شمالی جزيره جنوبی معمولا آب وهوای معتدل تری دارد و ميزان تابش خورشيد در آن بيشتر است ( با ميانگينی در حدود 5/6 ساعت در روز).  ميانگين بارش باران در جزيره شمالی 135 سانتيمتر در سال است . در ساحل غربی بارش باران بسيار زياد است (معمولا سيل آساست ) و در بسياری ازمناطق بيش از 500 سانتيمتر در سال باران می بارد . سواحل شرقی هر دوجزيره خشك تر هستند مثلا در اوكلند (Auckland) در زمستان حدود 12 روز در ماه باران می بارد . درشهرهای اصلی نيوزيلند نيز بادهای شديدی می وزد و ولينگتون بادگيرترين پايتخت دنيا است كه براستی لقب شهر باد (THE WINDY CITY) كه مردم به آن داده اند برازنده آن است . خارج از مناطق كوهستانی دما معتدل تر است و ميانگين دما در كريستچرچ در تابستان 22 درجه سانتی گراد و در زمستان 11 درجه سانتی گراد ، در اوكلند به ترتيب 23 درجه سانتی گراد و 14 درجه سانتی گراد است .

سیاست و حکومت : نيوزيلند سيستم دموكراسی با پارلمانی تک مجلسی و براساس سيستم انگليسی دارد و دارای ثبات سياسی بسیار عالی است. ملکه انگلستان بالاترین مقام تشریفاتی در این کشور و نماینده او ، فرماندار کل می باشد. از قديم الايام سياست، تحت كنترل دو حزب كارگر ( چپ ) و ملی (محافظه كار ) بوده است . در انتخابات سراسری که هر سه سال یک‌بار برگزار می‌شود، صد و بیست نماینده پارلمان این کشور انتخاب می‌شوند و نخست وزیر توسط پارلمان انتخاب می گردد . نيوزيلند عضو كشورهای مشترك المنافع  انگلستان است.

زبان:  زبان های رسمی انگليسی و مائوری می باشد و علامت های رسمی و فرم ها به هر دو زبان موجود است.

اقتصاد : نیوزیلند اقتصاد پیشرفته و پررونقی دارد.تولید ناخالص داخلی این کشور در سال ۲۰۰۷ به ۱۲۸/۱ میلیارد دلار و تولید سرانه آن به ۳۰۲۳۴ دلار رسید که در ردیف بیست و هشتم دنیا و نزدیک به کشورهای اروپای جنوبی قرار می‌گیرد ( اسپانیا بیش از ۳۳ هزار دلار و آمریکا بیش از ۴۶ هزار دلار است).

از سال ۲۰۰۰ تاکنون سطح درآمد میانه خانواده‌های نیوزیلندی افزایش چشمگیری داشته ‌است. باوجود این‌که سطح درآمدهای مردم این کشور پایینتر از بسیاری از کشورهای جهان اول قرار دارد، اما تحقیقات بین‌المللی نشان داده که مردم این کشور دارای سطح بالای رضایت از زندگی هستند.

واحد پول نیوزیلند دلار می باشد که در حال حاضر هر دلار آن حدودا 5500 تومان است .

مالیات بر درآمد : نرخ ماليات بر در آمد پايين تر از ميانگين كشورهای پيشرفته است و انتظار می رود در سالهای آتی كاهش بيشتری داشته باشند. ماليات بر درآمد از حقوق كسر می شود و از 15 درصد تا 33 درصد بر مبنای درآمد متغیر است.

 

ماليات بر ارزش افزوده / خريد/ فروش: در نيوزيلند ماليات خدمات و كالاها (  GST) اخذ می شود كه برای اكثر كالاها و خدمات  12.5 درصد است و ملكی كه در آن اقامت داريد، اجاره دراز مدت املاك و خدمات مالی از اين ماليات معاف هستند.

 

ميزان بزهكاری :  نيوزيلند با ميزان پايين خشونت و جرائم جدی ، كشور امنی به شمار می رود. 

 

 مهاجرت به نیوزیلند