مشاهده خبر
26

بیش از ۵۰.۰۰۰ نفر از مردم نيوزيلند در سال ۲۰۱۱ وارد استرالیا شدند.

نیاز رو به رشد برای کارگران منبع در استرالیا موج شديد مهاجرت از یکی از نزدیکترین همسایگان این کشور را برانگیخت.

آمارهاي جدید نشان می دهند که در سال ۲۰۱۱ بطور ميانگين حدود ۱.۰۰۰ نفر از مردم نيوزيلند هر هفته به استرالیا سفر كرده‌اند.

در سال جاری تا کنون مجموع ۵۰.۱۱۵ شهروند نيوزيلندي سفر كرده اند كه اين رقم بیش از یک درصد کل جمعیت کشور است.

در مقابل کمتر از ۱۵.۰۰۰ نفر به كشور برمي‌گردند به اين معني كه نرخ افزايش خالص جمعيت استرالیا به ۳۵.۷۵۸ نفر رسيده است.

برای بسیاری فرصت کسب دستمزد بیشتر در پروژه‌های استخراج معادن و منابع كه حال حاضر در غرب استرالیا در جریان است، جاذبه اصلي مي‌باشد.

توافقنامه سفر در ميان تاسمان (Trans-Tasman Travel Agreement) اجازه می دهد تا دارندگان گذرنامه استرالیا و نیوزیلند آزادانه بین دو کشور سفر و کار كنند.

علاوه بر این TTTA اجازه می دهد تا شهروندان به لحاظ قانونی در هر کشور بدون نیاز به درخواست اجازه مخصوص زندگی و کار كند.

وزارت مهاجرت و شهروندی، افراد غیر شهروند كه در استرالیا زندگی می کنند را ملزم مي‌كند تا ویزای مهاجرت قانونی داشته باشند.

با این حال به محض ورود آنها به این کشور،‌ ویزای ویژه (سکو) به طور خودکار براي گذرنامه نيوزيلند صادر می شود. این به تنهایی به این معنی است که شهروندان نیوزیلند آزاد هستند تا زمانی که گذرنامه آنها مهر ورود دارد،‌ در استرالیا کار كنند.

در ترکیب با دستمزدهاي بالاي پیشنهادي در صنعت استخراج معادن و منابع، شهردار ایالت گيسبورن نیوزلند خانم منگ فون گفت، "جاي کمی تعجب است که بسیاری از ۴۶.۶۰۰ رأی دهنده وي در سال ۲۰۱۱ به استرالیا سفر كرده‌اند".

فون طي گفتگو با روزنامه نیوزیلندی هرالد در تاریخ ۲۲ دسامبر ۲۰۱۱، اذعان کرد که برخی از کارگران قادر به کسب پنج برابر متوسط دستمزد در معادن استرالیا بودند. فون اظهار داشت : "در پایان روز صادقانه‌ترين حقیقت اين است که دستمزدها خیلی بهتر از اینجا مي‌باشد، و اگر من جوانتر بودم من نيز به آنجا مي‌رفتم".

در برخی موارد، شرکت‌های بزرگ با بهره گیری از تسهیلات پرواز ورود و خروج که در آن کارگران را برای چندين هفته کار به سایت مي‌رفتند، و سپس برای استراحت و تفریح نزد خانواده هاي خود باز مي‌گردانند.

این نوع قرارداد کاري با الحاق خودکار ویزای ویژه سکو آسان تر شده است كه بدينسان نیاز به اجازه ویزای جداگانه و یا یک برنامه اقامت دائم را رفع كرده است.

دارندگان ویزای دائم اقامت نیوزیلند نیز که مایل به کار در استرالیا هستند، مي توانند با ویزای بازديد وارد خاک استرالیا شوند و اگر بتوانند يك پیشنهاد کار از کارفرمای استرالیایی دريافت كنند، آنها می توانند با یک ویزای کاري ۴ ساله اقامت داشته باشند که در نهايت می تواند منجر به اقامت دائم استرالیا شود.

در صورتیکه واجد شرایط اخذ این ویزا هستید می توانید با دفاتر دکتر افشین بهروزیان تماس حاصل فرمایید .